Категорія: Податкові новини
Державна податкова адміністрація України пропонує до Вашої уваги коментар фахівців, в якому особливу увагу приділено питанням змін в оподаткуванні доходів фізичних осіб, що відбулися з 1 січня 2010 року.
Зміни в Законі про податок з доходів фізичних осіб
До Закону України від 22.05.03р. №889 „Про податок з доходів фізичних осіб” внесено низку змін, які набрали чинності з 1 січня 2010 року. В чому полягають особливості цих змін наведемо нижче.
1. Зміни в частині надання податкових соціальних пільг багатодітним платникам податку.
Законом України від 19.05.2009р. № 1343-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань соціального захисту багатодітних сімей" (далі – Закон № 1343) внесено зміни до статей 6 та 9 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" (далі – Закон №889).
Так, Закон №1343 вносить зміни до статті 6 Закону №889, згідно з якими вилучено підпункт „в” підпункту 6.1.2 пункту 6.1 статті 6 Закону №889. При цьому підпункт 6.1.3 пункту 6.1 статті 6 доповнюється підпунктом "е" такого змісту: "е) особою, яка має та виховує трьох чи більше дітей віком до 18 років, - у розрахунку на кожну таку дитину".
В абзаці першому підпункту 6.4.2 пункту 6.4 статті 6 Закону №889 слова та цифри "підпунктами "а - в" підпункту 6.1.2" замінено словами та цифрами "підпунктами "а", "б" підпункту 6.1.2 та підпунктом "е" підпункту 6.1.3".
В абзаці другому підпункту 6.5.1 пункту 6.5 статті 6 Закону №889 слова та цифри "підпунктами "а" - "в" підпункту 6.1.2" замінено словами та цифрами "підпунктами "а", "б" підпункту 6.1.2 та підпунктом "е" підпункту 6.1.3".
Які ж саме зміни відбулися в оподаткуванні доходів багатодітних платників податку з доходів фізичних осіб у 2010 році?
Зазначені зміни стосуються оподаткування заробітної плати багатодітних працівників, зокрема порядку та розмірів надання їм податкової соціальної пільги.
Починаючи з заробітної плати, нарахованої за січень 2010 року, особи, які мають та виховують трьох чи більше дітей віком до 18 років мають право на податкову соціальну пільгу у розмірі 200% від розміру, визначеного у пп.6.1.1 ст.6 Закону №889 - у розрахунку на кожну таку дитину.
При цьому за кожним з таких багатодітних платників податку продовжить зберігатися право на додаткове одержання податкової соціальної пільги, визначеної у пп. 6.1.1 ст.6 Закону №889 (100%).
Також, як і у минулих роках, у одного з багатодітних батьків – платників податку розмір місячного доходу (заробітної плати), що даватиме право на одержання 200% податкової соціальної пільги буде дорівнювати сумі, визначеній у пп.6.5.1 ст.6 Закону №889, збільшеної кратно кількості виховуваних неповнолітніх дітей.
Враховуючи зазначені зміни у порядку і розмірі надання податкової соціальної пільги, платникам податку, які мають підстави для одержання цієї пільги, слід поновити свої заяви працедавцю щодо одержання податкової соціальної пільги, зазначивши, що вони претендують на податкову соціальну пільгу, передбачену пп. 6.1.3 „е” п.6.1 ст. 6 Закону №889. Крім заяви слід надати документи, що підтверджують, що платник податку не тільки має, а й виховує своїх неповнолітніх дітей.
2. Зміни в оподаткуванні цільової благодійної допомоги, що надається багатодітним громадянам.
Законом № 1343 підпункт 9.7.4 пункту 9.7 статті 9 Закону №889 доповнено підпунктом "ж" такого змісту: "ж) платникові податку (батькові чи матері), який виховує трьох і більше дітей".
Тобто, починаючи з 1 січня 2010 року до оподатковуваного доходу платника податку (батька чи матері), який виховує трьох і більше дітей, не включається цільова благодійна допомога у будь-якій сумі (вартості), яка надається резидентами – юридичними або фізичними особами.
3. Зміни в оподаткуванні процентів.
Пунктом 9 Закону України від 24.07.2009 № 1617-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей проведення заходів з фінансового оздоровлення банків" у підпункті 22.1.4 пункту 22.1 статті 22 Закону №889 цифри і слова "1 січня 2010 року" замінено цифрами і словами "1 січня 2013 року".
Отже, оподаткування доходів у вигляді процентів на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок (у тому числі картковий рахунок), вклад до небанківських фінансових установ згідно із законом або процентів (дисконтних доходів) на депозитний (ощадний) сертифікат відкладено до 1 січня 2013 року (вказані проценти не оподатковуються).
Також згідно із вказаним пунктом Закону № 1617 підпункти 9.2.1 і 9.2.2 пункту 9.2 статті 9 Закону №889 у частині оподаткування процентів набирають чинності тільки з 1 січня 2013 року.
При цьому звертаємо увагу, що вказані зміни стосуються тільки утримання податку, але податковий агент, який нараховує проценти, не звільняється від обов’язку подання податкового розрахунку щодо загальної суми нарахованих процентів у складі податкової декларації з податку на прибуток підприємств у строки, встановлені законом для такого податку.
4. Зміни в оподаткуванні сум заборгованості платника податку, за якою минув строк позовної давності.
Законом України від 23.06.2009р. №1533-VI „Про внесення змін до деяких законів України з метою подолання негативних наслідків фінансової кризи” внесено зміни до підпункту 4.2.11 пункту 4 статті 4 Закону України № 889, згідно з якими підлягає декларуванню сума заборгованості платника податку, за якою минув строк позовної давності та яка перевищує суму, що становить 50 відсотків місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року.
Відповідно до цих змін, фізична особа самостійно сплачує податок з таких доходів та відображає їх у річній податковій декларації, крім сум податкової заборгованості, за якими минув строк давності згідно з законом, що встановлює порядок стягнення заборгованості з податків, зборів (обов'язкових платежів) та погашення податкового боргу.
Тобто, фізичні-особи боржники, в яких, починаючи з 24 листопада 2009 року, минув строк позовної давності щодо їх заборгованості перед кредиторами, мають до 1 квітня 2010 року подати річну податкову декларацію до органу державної податкової служби за місцем свого проживання, в якій відобразити суму такої заборгованості. Податок з доходів сплачується лише за умови, що сума такої заборгованості перевищує суму, що становить 50 відсотків місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року. Таким чином, при декларуванні доходів у вигляді заборгованості за 2009 рік не підлягає оподаткуванню сума, що перевищує 334 грн. 50 коп. (669 грн. х 50%).
5. Підтверджено право платника податку на податковий кредит за процентами, сплаченими за іпотечним житловим кредитом в іноземній валюті.
Також одним із нововведень є те, що прийнятим 23.06.2009р. Верховною Радою України Законом №1533-УІ „Про внесення змін до деяких законів України з метою подолання негативних наслідків фінансової кризи” законодавчо підтверджено право платника податку на податковий кредит за процентами, сплаченими банку за користування іпотечним житловим кредитом, в іноземній валюті.
Отже, платники податку з доходів фізичних осіб мають право включити до складу податкового кредиту частину суми процентів, сплачених за іпотечним житловим кредитом, виданим та повернутим в іноземній валюті. Використати cвоє право на податковий кредит за 2009 Отже, платники податку з доходів фізичних осіб мають право включити до складу податкового кредиту частину суми процентів, сплачених за іпотечним житловим кредитом, виданим та повернутим в іноземній валюті. Використати cвоє право на податковий кредит за 2009 рік громадяни мають право протягом усього 2010 року.
6. Розширено перелік видів податкового кредиту.
Пунктом 10 Закону України, від 21.05.2009 № 1391-VI "Про внесення змін до деяких законів України щодо сприяння виробництву та використанню біологічних видів палива" пункт 5.3 статті 5 Закону №889 доповнено підпунктом 5.3.7 такого змісту:
"5.3.7. Суму коштів, сплачених платником податку у зв'язку із переобладнанням транспортного засобу, що належить платникові податку, з використанням у вигляді палива моторного сумішевого, біоетанолу, біодизелю, стиснутого або скрапленого газу, інших видів біопалива".
Отже, в частині реалізації права на податковий кредит, платники податку починаючи з 2011 року зможуть скористатися вказаним податковим кредитом щодо витрат, зазначених у пп.5.3.7 Закону №889 та понесених ними починаючи з 2010 року.
7. Зміни в оподаткуванні доходів шахтарів.
Пунктом 3 Закону України від 25.06.2009 № 1564-VI "Про внесення змін до деяких законів України щодо престижності шахтарської праці" (далі – Закон № 1564) у Закон №889 внесено зміни, а саме:
1) у статті 7:
у пункті 7.1 цифри "7.2 - 7.3" замінити цифрами "7.2 - 7.4";
2) після пункту 7.3 доповнити новим пунктом такого змісту:
"7.4. Ставка податку становить 10 відсотків від об'єкта оподаткування з доходів шахтарів-працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві та уранові руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України".
У зв'язку з цим пункт 7.4 вважати пунктом 7.5;
3) статтю 9 доповнити пунктом 9.13 такого змісту:
"9.13. Оподаткування доходів шахтарів
9.13.1. Доходи у вигляді заробітної плати, інших виплат і винагород, нарахованих (виплачених) платникам податків відповідно до умов трудового договору - працівникам, зазначеним у пункті 7.4 статті 7 цього Закону, оподатковуються за ставкою 10 відсотків за правилами, встановленими цим Законом".
8. Звільняються від оподаткування кошти, що виплачуються за ведення статистичних обстежень.
Пунктом 3 Закону України від 05.03.2009 № 1070-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо організації статистичних спостережень" підпункт 4.3.1 пункту 4.3 статті 4 Закону №889 доповнено підпунктом "е" такого змісту:
"е) сума грошової компенсації за витрату часу, розмір якої встановлюється Кабінетом Міністрів України, яку отримують фізичні особи за ведення записів та подання відомостей відповідно до програм державних вибіркових обстежень, що проводяться органами державної статистики".
9. Звільняється від оподаткування сума грошової компенсації, що виплачується військовослужбовцям за належне їм для отримання жиле приміщення.
Пунктом 3 Закону України від 11.06.2009 № 1510-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань забезпечення житлом громадян" підпункт 4.3.1 пункту 4.3 статті 4 Закону №889 доповнено підпунктом "є" такого змісту:
"є) сума грошової компенсації, що виплачується військовослужбовцям за належне їм для отримання жиле приміщення".
Довідкова інформація
щодо визначення податку з доходів фізичних осіб та розміру податкової соціальної пільги у 2010 році
При нарахуванні платнику податку доходів у вигляді заробітної плати об’єкт оподаткування визначається як нарахована сума такої заробітної плати, зменшена на суму внесків (які згідно із законом справляються за рахунок доходу такої найманої особи) до Пенсійного фонду, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Сума заробітної плати, що залишилась після виключення з неї сум, що сплачуються до зазначених соціальних фондів, зменшується на суму податкової соціальної пільги. Після цього із залишку заробітної плати утримується податок з доходів фізичних осіб за ставкою 15%.
Алгоритм розрахунку податку із заробітної плати виглядає таким чином:
ПДФО = (ЗП – СФ – ПСП) х 15%, де: ПДФО – податок з доходів фізичних осіб, ЗП – нарахована місячна заробітна плата, СФ – внески до 3-х соціальних фондів, ПСП – податкова соціальна пільга, 15 % - ставка податку.
-----------------------------------------------------------------------------
Відповідно до Закону України від 20 жовтня 2009 року №1646-VI „Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати” (далі – Закон №1646), який спрямований на встановлення розміру прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати, що забезпечить належний соціальний захист кожного громадянина України у період фінансово-економічної кризи, прожитковий мінімум для працездатних осіб та розмір мінімальної заробітної плати з 1 січня 2010 року встановлено на рівні 869 грн. на місяць. (Лист ДПА України від 24.12.2009 року № 28800/7/17-0217).
З урахуванням положень Закону №1646 у 2010 році розмір місячної заробітної плати, при якому платник податку з доходів фізичних осіб має право на застосування податкової соціальної пільги, становить 1220 грн. на місяць (869 грн. х 1,4).
Отже, у 2010 році:
Øрозмір податкової соціальної пільги (загальної для всіх платників податку), передбаченої пп.6.1.1 п.6.1 ст.6 Закону №889, становить 434 грн. 50 коп. (869 грн. х 50%) на місяць;
Øпідвищена - 150% ПСП (для осіб, згаданих у пп.6.1.2 п.6.1 ст.6 Закону №889) – 651 грн. 75 коп.;
Øпідвищена - 200% ПСП (пп.6.1.3 п.6. ст.6 Закону №889) — 869 грн. на місяць.
Податкові соціальні пільги застосовуються виключно до заробітної плати, нарахованої на користь платника податку протягом звітного податкового місяця, виключно за одним місцем її нарахування (виплати). До доходів, відмінних від заробітної плати, застосування ПСП Законом №889 не передбачено.
|
Адреса:
69035, м.Запоріжжя,
пр.Леніна 190а Телефон: 8 (061) 226-08-50 Факс: 8 (061) 226-08-49 http: www.zpnalog.gov.ua E-mail: dpi@zpnalog.gov.ua |