Головна
Карта сайту
Електрона пошта
 
Новини Новости
Шановні громадяни! У випадку зловживання та порушення вимог діючого законодавства з боку працівників органів державної податкової служби, ви можете звернутися до відділу по боротьбі з корупцією в органах ДПС ДПА у Запорізькій області за телефоном “довіри”, який працює цілодобово: 213-54-58.
СДПІ » Новини
08.02.10 11:03 | Давність : 31дн.

Аналіз впливу регуляторного акта проекту наказу Державної податкової адміністрації України „Про затвердження Змін до Порядку обліку пла

 

Категорія: Податкові новини

1.Проблема, яку передбачається розв’язати шляхом державного регулювання

 

Пунктом 22 Національного плану дій з поліпшення адміністрування податків, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14.10.2009 № 1217-р, ДПА України зобов’язано до 10.12.2009 розробити та затвердити перелік критеріїв, за якими визначатимуться великі платники податків. Виконання зазначеного пункту Національного плану здійснюється шляхом внесення змін до Порядку обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів), затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 19.02.98 № 80, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 16.03.98 за № 172/2612 (у редакції наказу Державної податкової адміністрації України від 17.11.98 № 552), із змінами (далі – Порядок).

Одночасно Проектом передбачається удосконалити процедури, які проводяться у разі зміни місцезнаходження платників податків, а також обліку договорів про спільну діяльність в органах державної податкової служби.

2.Цілі державного регулювання

Основною ціллю проекту наказу Державної податкової адміністрації України „Про затвердження Змін до Порядку обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів)” (далі – Проект) є затвердження критеріїв, за якими визначатимуться великі платники податків. Такий захід є складовою частиною дій з поліпшення адміністрування податків, сплачуваних великими платниками податків.

Порядок визначає процедури обліку договорів про спільну діяльність в органах державної податкової служби. Практичне застосування чинних положень показало необхідність удосконалення порядку обліку договорів та урахування у Порядку змін у законодавстві щодо таких договорів, зокрема, положень розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.05.2008 № 703-р „Питання укладення деяких договорів”.

Змінами до Порядку пропонується також удосконалити процедури переведення на обслуговування платника податків із одного органу державної податкової служби до іншого у разі зміни платником податків адміністративного району місця своєї реєстрації.

Одночасно вносяться зміни до інших положень Порядку, які не змінюють процедури обліку, спрямовані на удосконалення окремих положень та механізмів, а також уникнення правових колізій.

 3.Визначення альтернативних способів досягнення зазначених цілей та аргументи щодо переваги обраного способу

Відповідно до статей 2, 8 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, Державна податкова адміністрація України виконує безпосередньо, а також організовує роботу державних податкових адміністрацій та державних податкових інспекцій, пов'язану із обліком платників податків, веденням Єдиного банку даних про платників податків – юридичних осіб. Відповідно до статті 5 Закону України „Про систему оподаткування”Державною податковою адміністрацією України визначений Порядок, яким встановлені критерії відбору великих платників податків, процедури обліку платників податків, у тому числі обліку договорів про спільну діяльність та зняття/взяття на облік платників податків у разі зміни ними місцезнаходження (місця проживання), що пов’язане із зміною адміністративного району.

Згідно з пунктом 2 статті 8 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” у передбачених законом випадках ДПА України видає нормативно-правові акти.

Отже обраний спосіб державного регулювання визначений законодавством та альтернативні засоби досягнення зазначених цілей відсутні.

 4. Механізм, який застосовується для розв’язання проблеми, і відповідні заходи

Змінами до Порядку поняття великого платника податків приводиться у відповідність до визначення великого підприємства, даного частиною сьомою статті 63 Господарського кодексу України. Установлюється порядок розрахунку критеріїв великих платників податків за результатами діяльності платників податків за перше півріччя (дев’ять місяців) звітного року з урахуванням розрахункових показників за друге півріччя (четвертий квартал) звітного року.

В частині удосконалення обліку договорів про спільну діяльність надається визначення уповноваженого учасника договору щодо ведення податкового обліку, визначається порядок його ідентифікації, встановлюється що для взяття на облік договору має бути подана копія дозволу на провадження видів господарської діяльності учасників договору, отримання яких передбачено нормами чинного законодавства, а також норми Порядку удосконалюються із урахуванням положень пункту 7.7 статті 7 Закону України „Про оподаткування прибуткупідприємств” та розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.05.2008 № 703-р „Питання укладення деяких договорів”.

Змінюються процедури переведення платника податків у разі зміни місцезнаходження (місця проживання) платника податків, пов’язаного із зміною адміністративного району. Зокрема, чинний Порядок передбачає таку послідовність процедур: платник податків знімається з обліку в органі державної податкової служби за попереднім місцезнаходженням; облікова справа направляється до органу державної податкової служби за новим місцезнаходженням; після отримання справи орган державної податкової служби за новим місцезнаходженням здійснює взяття на облік платника податків. Змінами встановлюється наступна послідовність процедур: орган державної податкової служби за попереднім місцезнаходженням надсилає справу платника податків без зняття його з обліку; орган державної податкової служби за новим місцезнаходженням здійснює взяття на облік платника податків; орган державної податкової служби за попереднім місцезнаходженням знімає платника податків з обліку. Таким чином усувається нинішня ситуація, коли платник податків певний час (в період пересилання справи) не перебуває на обліку ні в одному органі державної податкової служби. Одночасно із змінами процедур переведення платників податків викладається у новій редакції повідомлення за ф. № 11-ОПП.

Змінами також деталізується порядок переведення на обслуговування платника податків у разі ліквідації чи реорганізації органу державної податкової служби, адміністративно-територіальної реформи, зміни меж адміністративних одиниць (районів, міст), прийняття ДПА України рішення щодо ведення обліку такого платника податків за місцем знаходження його структурних підрозділів. У новій редакцій викладається пункт Порядку щодо процедур направлення державному реєстратору повідомлення про відсутність платника податків за його місцезнаходженням. Окрім того, вносяться окремі зміни, спрямовані на удосконалення окремих положень та механізмів, а також уникнення правових колізій.

 

5. Обґрунтування можливостей досягнення визначених цілей у разі прийняття регуляторного акта

Оскільки Проект наказу розроблено виходячи із положень, визначених законодавством, у разі прийняття регуляторного акта очікується досягнення поставленої мети.

Негативними обставинами, які можуть впливати на виконання вимог акта, може бути ухилення юридичних осіб або фізичних осіб – підприємців від його виконання.

Для впровадження та виконання вимог акта органами державної податкової служби чи платниками податків перешкоди відсутні.

 6. Очікувані результати прийняття акта

Вигоди

Витрати

Сфера інтересів держави

 

Поліпшення адміністрування податків, сплачуваних великими платниками податків.

Поліпшення адміністрування податку на прибуток та податку на додану вартість щодо договорів про спільну діяльність.

Забезпечення безперервного обліку платників податків, які змінюють місцезнаходження.

Урегулювання окремих питань обліку платників податків, визначення єдиних підходів, процедур та механізмів.

Приведення відомчого нормативно-правового акта у відповідність до законодавства.

Додаткові витрати державного та місцевих бюджетів відсутні

Сфера інтересів суб’єктів господарювання

 

Узгодження інтересів бізнесу та держави, визначення процедур обліку платників податків, що відповідають нормам законів України.

Поліпшення обслуговування органами державної податкової служби великих підприємств.

Забезпечення безперервного обліку платників податків у разі зміни місцезнаходження та можливості подання податкових декларацій, сплати податків тощо.

Визначення єдиних підходів та механізмів взаємовідносин платника податків з органами державної податкової служби.

Витрати суб'єктів господарювання відсутні.

Сфера інтересів громадян

 

Норми регуляторного акта стосуються фізичних осіб - підприємців та відповідають сфері інтересів суб'єктів господарювання.

Витрати громадян відсутні.

Прийняття цього наказу забезпечить удосконалення питань обліку платників податків відповідно до вимог законів України. Виконання вимог акта не передбачає додаткових витрат платників податків та органів державної податкової служби.

 7. Строк чинності регуляторного акта

Пунктом 4 наказу встановлено, що він набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

Разом із тим, пунктом 22 Національного плану дій з поліпшення адміністрування податків, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14.10.2009 № 1217-р, встановлений термін (10.12.2009), до якого Проект має бути зареєстрований в Міністерстві юстиції України.

Щодо регуляторного акта мають бути здійснені зовнішні погодження із Державним комітетом України з питань регуляторної політики та підприємництва та іншими центральними органи виконавчої влади. За звичайних умов строк такого погодження становить не менше одного місяця.

Враховуючи важливість питання поліпшення адміністрування податків та стислі строки, відведені для розробки та погодження нормативно-правового акта, необхідне максимальне скорочення строків зовнішнього погодження Проекту.

Строк чинності регуляторного акта не обмежений. Оскільки регуляторний акт є актом, яким вносяться зміни до основного нормативно-правового акта, у разі внесення змін до законів, приведення у відповідність до таких змін повинне бути здійснено щодо основного нормативного акта – Порядку. Регуляторний акт, яким вносяться зміни, може втратити чинність у разі втрати чинності основного нормативно-правового акта.

 8. Визначення результативності регуляторного акта

Оскільки облік платників податків є одним із етапів (передумовою) податкового контролю та складовою системи адміністрування податків, прийняття регуляторного актавцілому опосередковано впливає на розмір надходжень податків до державного та місцевих бюджетів і державних цільових фондів. Загальний розмір надходжень податків від великих платників податків, за результатами спільної діяльності можна використовувати як показник результативності регуляторного акта.

Кількість суб’єктів господарювання, на яких поширюватиметься дія цього регуляторного акта, відповідає кількості платників податків, які перебувають на обліку в органах державної податкової служби згідно з Порядком, у тому числі великих платників податків та договорів про спільну діяльність.

Розмір коштів і час, що витрачатимуться суб’єктами господарювання, пов’язаними з виконанням вимог цього наказу, фактично не змінюватимуться. Реалізація регуляторного акта не потребує додаткових матеріальних витрат органів державної податкової служби.

Результативність цього наказу характеризуватиметься забезпеченням дотримання законодавства в питаннях обліку платників податків вцілому, та, зокрема, великих платників податків, договорів про спільну діяльність та платників податків, які змінили місцезнаходження.

 9. Заходи, за допомогою яких буде здійснюватися відстеження результативності регуляторного акта в разі його прийняття

У разі прийняття регуляторного акта послідовно здійснюються базове, повторне та періодичне відстеження його результативності згідно із статтею 10 Закону України „Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності” та Методикою відстеження результативності регуляторного акта, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2004 № 308.

Для відстеження результативності регуляторного акта використовується наявна звітна інформація органів державної податкової служби щодо обліку платників податків, надходжень податків до бюджету, дані реєстрів великих платників податків та договорів про спільну діяльність. При цьому визначаються загальні статистичні показники щодо кількості платників податків, на яких поширюються норми регуляторного акта.

Одержані при здійсненні повторного відстеження результативності значення показників результативності порівнюються із значеннями показників, одержаних при здійсненні базового відстеження. Періодичні відстеження результативності здійснюються з метою перевірки сталого досягання регуляторним актом цілей, задекларованих при його прийнятті, після здійснення повторного відстеження результативності цього регуляторного акта.

Базове відстеження результативності регуляторного акта здійснюватиметься до 20 числа місяця, наступного за місяцем набрання чинності регуляторного акта, станом на 1 число такого місяця. Повторне відстеження результативності регуляторного акта здійснюватиметься через рік з дня набрання ним чинності. Періодичні відстеження результативності регуляторного акта здійснюватимуться один раз на кожні три роки, починаючи з дня закінчення заходів з повторного відстеження результативності цього акта. За результатами кожного відстеження готується звіт про відстеження результативності регуляторного акта, який не пізніш як у десятиденний строк з дня підписання оприлюднюється на сайті ДПА України та не пізніше наступного робочого дня з дня його оприлюднення направляється до Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва.

  Заступник Голови ДПА України                                                                О.М. Любченко


Календар

« Березень - 2010 »
ПнВвСрЧтПтСбНд
01
02
03
04
050607
08
09
10121314
15161718192021
22232425262728
293031 


Адреса: 69035, м.Запоріжжя,
пр.Леніна 190а
Телефон:     8 (061) 226-08-50
Факс:   8 (061) 226-08-49
http:      www.zpnalog.gov.ua
E-mail:  dpi@zpnalog.gov.ua

    bigmir)net TOP 100

Режим роботи:
робочий день: з 9.00 до 18.00
      у п'ятницю: з 9.00 до 16.45
обідня перерва: з 13.00 до 13.45
вихідні: субота, неділя